Glucometru - un dispozitiv de neînlocuit pentru fiecare diabetic

Ai fost diagnosticat cu diabet? Ar trebui să urmăriți zilnic concentrația de glucoză din sânge. Această valoare este măsurată de un simplu dispozitiv denumit glucometru.

Ai fost diagnosticat cu diabet?

Un glucometru este un dispozitiv medical pentru determinarea concentrației aproximative de glucoză din sânge. Este un element cheie al glicemiei în monitorizarea la domiciliu pentru persoanele cu diabet zaharat sau lek. hipoglicemie. Foarte potrivit pentru uz personal.

Glucometrul este utilizat pentru a monitoriza glicemia din sângele capilar:

• ajută la monitorizarea diabetului la domiciliu la pacienții diagnosticați cu diabet, pentru autoexaminare,
  • determinarea cantitativă a glucozei dintr-o probă proaspătă de sânge capilar integral de la vârful degetului sau din locuri de colectare alternative (numai în cazul unei stări de echilibru).

Despre măsurare

Automonitorizare

• glucometrul personal oferă pacientului posibilitatea de a măsura glucoza din sânge oriunde și în orice moment și, astfel, de a-și ajusta ulterior stilul de viață
  • îmbunătățește calitatea vieții pacienților din întreaga lume

Atunci când alegeți un glucometru cel mai bine este să vă consultați cu consilieri calificați din magazinul nostru.

De ce accesorii ai nevoie pentru a măsura glicemia?

Conform recomandărilor medicilor, fiecare diabetic ar trebui să-și măsoare nivelul zahărului din sânge de cel puțin trei ori pe zi (dimineața - pe stomacul gol, la prânz - după masa principală și seara - înainte de culcare). Pentru a-ți putea măsura nivelul zahărului din sânge, trebuie să ai la dispoziție următoarele lucruri: glucometru, tub cu benzi de test, dispozitiv de colectare - stilou și lancete - ace.

Un glucometru este un dispozitiv (dispozitiv) medical care are un afișaj digital mare și este similar ca dimensiune cu un telefon mobil. Datele de măsurare sunt stocate în dispozitiv, astfel încât să puteți verifica cu ușurință măsurătorile anterioare. Datorită acestui fapt aveți o imagine de ansamblu asupra valorilor glicemiei (zahărului din sânge).

O parte importantă a glucometrului este banda de testare, care este întotdeauna pentru o singură utilizare. Banda de testare este acoperită cu o enzimă care reacționează chimic cu zahărul găsit în sânge.

Cum se folosește un glucometru

Prelevarea de sânge se efectuează cu un stilou de prelevare în care sunt introduse lancete sterile (ace de unică folosință).

Înainte de testare, spălați-vă întotdeauna mâinile cu săpun și apă caldă și uscați-le bine. Sângele este prelevat din burta degetului, este indicat să alternați degetele pe măsură ce acestea devin sensibile cu prelevări repetate de sânge. Introduceți banda de testare în contor, astfel încât capătul placat cu aur al benzii (vizibil) să fie în față. Pe afișajul dispozitivului apare o picătură intermitentă, ceea ce indică faptul că glucometrul este gata pentru testare. Un ac nou este introdus întotdeauna în stiloul injector (pen-ul) de prelevare, arcul din stilou injector (pen-ul) este întins, apoi stiloul injector (pen-ul) este adus la locul injectării (degetul) și injecția se face prin apăsarea butonului. O picătură mică de sânge (aproximativ 3 microlitri) este apoi aplicată pe banda de testare din vârful degetului . Lasati banda sa se inmoaie cu sange, de indata ce se inmoaie, pe display apare simbolul clepsidra, care semnaleaza ca glucometrul functioneaza. Măsurarea va fi evaluată în 5 secunde. Aruncați banda de testare după măsurare (aruncați-o la gunoi).

Dacă doriți să verificați glucometrul și benzile de testare, utilizați soluția de control. Cu soluția de control, puteți verifica dacă glucometrul și benzile de testare funcționează corect. De asemenea, ar trebui să măsurați cu soluția de control atunci când veți utiliza dispozitivul pentru prima dată, dacă dispozitivul a fost scăpat sau dacă rezultatele măsurătorii nu corespund stării dumneavoastră de sănătate. Dacă se detectează o abatere, efectuați o verificare de service a glucometrului

Găsiți în eshop

Sticle cu CO2

Rezerve de schimb cu CO2 pentru oxigenoterapie pentru picioare.

Glucometru Wellion Calla light, blackberry

Un glucometru simplu cu o formă specială și un afișaj mare lizibil, destinat diabeticilor pentru a măsura nivelul de glucoză din sânge. Glucometrul are o memorie pentru ultimele 500 de măsurători.

Centură Dia pentru pompa de insulină opacă, turcoaz

Centură elastică confortabilă pentru diabetici cu carcasă pentru pompa de insulină.

Lancete Wellion, 100 buc

Lancete sterile de unică folosință (ace) potrivite pentru toate tipurile de dispozitive de colectare Wellion concepute pentru injectarea blândă a țesuturilor în timpul recoltării sângelui capilar.

Glucometru Wellion Calla light, alb

Benzi de testare a glugozei Accu-Chek Instant, 50 buc

Benzi de testare pentru extragerea sângelui capilar și pentru măsurarea cantității de glucoză din sânge.